Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy nie korzystają z innych źródeł energii poza prądem. Podgrzewacz wody umożliwia stały dostęp do gorącej wody w domu czy w biurze. Wyróżniamy różne rodzaje podgrzewaczy wody, ze względu na pojemność. Małe ogrzewacze wody świetnie się sprawdzą w miejscach, gdzie potrzebna jest mniejsza ilość gorącej wody a ograniczona jest ilość wolnej przestrzeni. Takie urządzenia są dyskretne, mocne i kompaktowe. W przypadku kiedy nasze zapotrzebowanie na gorącą wodę jest większe to wiszące pojemnościowe ogrzewacze wody sprawdzą się idealnie. W tej kategorii posiadamy szeroką gamę pojemności od 30 do 150 litrów.
Stojące ogrzewacze pojemnościowe wody cechuje duża pojemność wynosząca od 200 do 1000 litrów. Znajdują przeznaczenie jako centralny dostawca ciepłej wody w domach. Wysoka jakość izolacji cieplnej ogrzewaczy zapewnia sprawne działanie. Dzięki obniżonej nocnej taryfie energetycznej możemy czerpać korzyści finansowe związane z wydatkami na przygotowanie wody ciepłej. Gama produktów znajdująca się w naszej ofercie sklepu zaspokoi nawet najbardziej wymagających klientów
Armatura do bezciśnieniowych ogrzewaczy wody
Grupy zabezpieczające do pojemnościowych ogrzewaczy wody
Relaksująca kąpiel w wannie albo gorący prysznic to częste pragnienie na zakończenie męczącego dnia. Żeby to pragnienie urzeczywistnić, potrzebne jest urządzenie, które zapewni nam odpowiednio ciepłą wodę, kiedy chcemy, gdzie chcemy i ile chcemy.
Co jest lepsze, podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy? Podgrzewacze przepływowe podgrzewają wodę tylko wtedy, gdy z niej korzystamy. Mija więc kilka sekund, zanim ciepła woda zacznie płynąć z kranu. Do przepływowego podgrzania dużych ilości wody potrzebna jest duża moc podgrzewacza. W przypadku podgrzewaczy elektrycznych konieczne byłoby instalowanie ich przy każdym kranie albo zamontowanie podgrzewacza o dużej mocy podłączonego do prądu trójfazowego (siły). Przepływowy podgrzewacz nie będzie działał, gdy ciśnienie wody jest zbyt małe. Skuteczniejsze są podgrzewacze gazowe, ale tam, gdzie mają być zainstalowane, muszą być spełnione określone warunki dotyczące np. wielkości pomieszczenia lub podłączenia do systemu kominowego. Podgrzewacze gazowe wymagają też zabezpieczeń chroniących przed przegrzaniem oraz przed emisją spalin, co podnosi koszty. Dlatego większość gospodarstw domowych wybiera podgrzewacz pojemnościowy. Unika się ryzyka zatrucia spalinami, a oszczędny bojler elektryczny zapewnia wszystkim domownikom ciepłą wodę natychmiast, dzięki wystarczająco dużemu zbiornikowi z wodą pod ciśnieniem.
Bojler elektryczny podgrzewają wodę do ustalonej temperatury, po czym grzałka się wyłącza. Podgrzewacz magazynuje ją w zbiorniku i utrzymuje jej ciepłotę. Zbiornik na wodę jest osłonięty grubą warstwą termoizolacyjną, żeby temperatura utrzymywała się jak najdłużej. Im grubsza warstwa, tym lepsze wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzania wody. Oszczędny bojler elektryczny jest znacznie większy od podgrzewacza przepływowego i trzeba zaplanować dla niego miejsce tak, żeby nie utrudniał korzystania z pomieszczenia. Istotna jest moc grzewcza i pojemność zbiornika. Im większa moc, tym szybciej woda się nagrzewa. Podgrzewacz pojemnościowy nie potrzebuje tak dużej mocy jak podgrzewacz przepływowy. Duże urządzenia, przeznaczone do zapewnienia centralnej wody użytkowej dla całego domu, takie jak np. podgrzewacze Stiebel Eltron serii SHW, mają ponadto opcję korzystania z taniej taryfy nocnej. Istotną rolę odgrywa ilość punktów poboru ciepłej wody, odległość między nimi oraz liczba użytkowników. Trzeba przyjąć, że średnio jedna osoba w gospodarstwie domowym zużywa około 50 l wody o temperaturze 40ºC, czyli na potrzeby czteroosobowej rodziny powinien wystarczyć zbiornik o pojemności 200 l. Przeciętna kąpiel w wannie pochłania 120-150 l, prysznic około 50 l, a zwykłe mycie rąk od 3 do 5 litrów. Ciepła woda z bojlera jest zużywana intensywniej, gdy w rodzinie są małe dzieci oraz gdy są duże odległości między kuchnią, łazienką i miejscem lokalizacji podgrzewacza.
Największe podgrzewacze o pojemności 600-1000 l (np. Stiebel Eltron seria SHO) są w stanie sprostać potrzebom domu wielorodzinnego lub firmy. Coraz powszechniej spotyka się obiekty korzystające z odnawialnych źródeł energii. Zasobniki kombinowane Stiebel Eltron serii SB o pojemności 300-1000 l mogą być połączone z wymiennikami ciepła kotła grzewczego lub instalacji solarnej. dzięki takiemu rozwiązaniu ciepła woda z bojlera będzie jeszcze tańsza. Mniejszy bojler elektryczny dostosowany jest do potrzeb domu jednorodzinnego, większy dla dużego domu lub firmy. Bojler elektryczny wiszący (Stiebel Eltron PSH) to rozwiązanie dla mniejszych gospodarstw domowych, które nie zostały przyłączone do komunalnej sieci ciepłowniczej. Zbiornik o pojemności 150 l zapewni ciepłą wodę w łazience i w sąsiadującej z nią kuchni, a jednocześnie nie ograniczy powierzchni. Bezciśnieniowy podgrzewacz pojemnościowy o małej pojemności to korzystne wyjście w sytuacji, gdy nie można zainstalować jednego dużego zbiornika na wodę, albo przy dużej odległości pomiędzy zbiornikiem a pojedynczym punktem poboru wody. Małe kompaktowe podgrzewacze Stiebel Eltron serii ESH o pojemności 5-15 l można umieścić zarówno nad zlewozmywakiem, jak i pod nim, a nawet z powodzeniem ukryć w szafkach kuchennych.
Oszczędny bojler elektryczny pozwala na zmniejszenie zużycia wody (nie trzeba czekać, aż ciepła woda zacznie płynąć z kranu). Pojemność i moc urządzenia musi być dobrana do maksymalnego zapotrzebowania na ciepłą wodę, gdyż na miejsce zużytej ciepłej wody do zbiornika napływa woda zimna, która musi być ogrzana do ustalonej temperatury. Temperaturę maksymalną można ustawić w zakresie od 35°C do 85°C, ale najodpowiedniejsza temperatura do mycia to 40°C - 45°C. Innowacyjne powłoki antykorozyjne zapewniają długą żywotność, a izolacja termiczna sprawia, że ciepła woda z bojlera wcale nie jest droga.