Nowoczesny termostat DEVIreg Smart Wi-Fi
Jak obniżyć koszt ogrzewania podłogowego?
To ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, jest uzależnione m.in. od powierzchni domu i jego kubatury, rodzaju dachu, czy też położenia okien. Nie oznacza to jednak, że obniżenie kosztów ogrzewania będzie wymagać poważnych inwestycji. Często wystarczy umiejętne sterowanie inteligentnym termostatem i usunięcie kilku mostków termicznych.
Dowiedz się jak szybko i często bez inwestycji zmniejszyć rachunki za podłogówkę.
Efektywnie steruj ogrzewaniem
Prawidłowe sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym nie tylko zwiększy Twój komfort, ale także obniży koszt ogrzewania nawet o 20%. Oznacza to istotne zmniejszenie rachunków za energię bez wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że do skutecznego sterowania ogrzewaniem konieczny jest inteligenty termostat.
Zauważysz wyraźną obniżkę kosztów ogrzewania, jeżeli Twój termoregulator ma funkcje:
- tworzenia automatycznego harmonogramu pracy,
- wykrywania otwartego okna,
- długotrwałego obniżania temperatury pod nieobecność domowników,
- podglądu zużycia energii.
Korzystaj z harmonogramu pracy
To, jak działa termostat z harmonogramem pracy, pozwala efektywnie zarządzać energią cieplną w pomieszczeniu. Najlepiej, jeżeli możesz ustawić różne temperatury powietrza, podłogi lub powietrza i podłogi dla poszczególnych dni i godzin w tygodniu.
Takie rozwiązanie sprawi, że temperatura będzie się automatycznie podwyższać tylko wtedy, gdy ciepło będzie Ci potrzebne. Oznacza to, że m.in. gdy będziesz spał lub przebywał w pracy, termostat z Wi-Fi obniży temperaturę, a tym samym pobór energii i koszt ogrzewania domu
Ogrzewaj dom w taryfie G12
Innym działaniem, które obniży Twoje rachunki za elektryczne ogrzewanie podłogowe jest korzystanie z taryfy G12. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nagrzewać mieszkanie w godzinach, w których energia jest najtańsza.
Pamiętaj jednak, że wykorzystasz prąd efektywniej z termostatem z funkcją harmonogramu.
Bez automatycznego planu pracy nie ogrzejesz domu tańszą energią, jeżeli w godzinach 13:00-15:00 jesteś poza nim. Z kolei, żeby skorzystać z najniższych stawek w godzinach 22:00-06:00 będziesz musiał codziennie wstawać, żeby nastawiać termoregulator o wczesnym poranku.
Dostosuj wysokość temperatury
Termostat wewnętrzny pozwoli Ci ustawić temperaturę na podłogówce nawet do 45°C. Co więcej, korzystając z termostatu z czujnikiem powietrza możesz uzyskać temperaturę otoczenia rzędu 35°C. Nie oznacza to jednak, że musisz korzystać z tej możliwości.
Optymalna temperatura na podłogówkę musi uwzględniać oczekiwaną temperaturę powietrza, ale w większości przypadków wystarczy Ci 20°C. Wyższa temperatura rzędu 23-24°C sprawdzi się jedynie w wilgotnej łazience. Z kolei w kuchni możesz zejść nawet do 18°C.
Sterując ogrzewaniem w ten sposób, możesz znacznie zmniejszyć pobór energii.
Zmniejsz straty ciepła
Wiesz już, jak sterować ogrzewaniem podłogowym. Teraz dowiedz się, jak zatrzymać ciepło.
Pamiętaj, że straty ciepła w budynku nie zawsze wynikają ze złego projektu lub z niedopatrzeń ekipy budowlanej. Często są one spowodowane nieprawidłowym zabezpieczeniem okien oraz drzwi, przez które może uciekać nawet 30-45% wygenerowanego ciepła.
Co istotne: w większości przypadków skutecznie zatrzymasz ucieczkę ciepła przy oknach i drzwiach, inwestując od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Wykrywaj straty ciepła
To, ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe, zależy także od poziomu strat ciepła w budynku. Dlatego tak ważne jest, aby Twój inteligenty termostat potrafił automatycznie wykryć nagłą ucieczkę ciepła oraz zatrzymać działanie systemu ogrzewania.
Dzięki takiemu rozwiązaniu otworzenie okna lub drzwi i pozostawienie ich w tym stanie nie spowoduje wzmożonej pracy ogrzewania podłogowego. Sprzęt zatrzyma niekontrolowany pobór energii i ochroni Cię przed wysokimi rachunki za energię.
Producenci termostatów, jak Danfoss, określają takie działanie funkcją otwartego okna.
Zabezpiecz okna i drzwi
W wyniku różnic w temperaturze nawet nowe okna ulegają rozregulowaniu, czego efektem jest przestrzeń pomiędzy ościeżnicą, a jego skrzydłem. Co istotne: termostat nie zdoła wykryć tych nieszczelności, co prowadzi do wzmożonej pracy podłogówki.
Żeby szybko sprawdzić, czy ten problem dotyczy Twoich okien umieść kartkę papieru między ościeżnicą a skrzydłem. Jeżeli po zamknięciu okna będziesz mógł ją łatwo wyciągnąć, to Twoje okna wymagają regulacji. Pamiętaj, żeby powtarzać test w przyszłości.
Przy okazji koniecznie sprawdź też stan uszczelek, które z czasem tracą swoje właściwości.
W przypadku drzwi ciepło może uciekać między szczeliną a progiem. W takiej sytuacji najprostszym i skutecznym sposobem na ograniczenie strat jest dobrze dobrana uszczelka do drzwi.
Sprawdzaj, czy ograniczyłeś straty ciepła
Niektóre inteligentne termostaty z Wi-Fi wyposażone są w licznik zużycia energii. Najlepiej, jeżeli urządzenie daje wgląd w poziom zużycia w różnych okresach. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo sprawdzisz, czy Twoje działa na rzecz zużycia energii, przynoszą efekty.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności