Kable grzejne - elektryczne ogrzewanie podłogowe w wylewce betonowej
Zastosowanie kabli grzewczych
Do ogrzewania podłogowego w wylewce betonowej stosowane są kable grzejne, które poza konstrukcją, różnią się mocą jednostkową. Kabel grzejny ma moc jednostkową, która określa ilość watów, jaka przypada na każdy metr przewodu grzejnego. Wybierając przewód grzewczy należy uwzględnić:
-
rodzaj pomieszczenia
-
rodzaj posadzki
-
najmniejsze dopuszczalne odstępy, jakie powstaną między przewodami podczas ich układania.
Kable grzewcze montujemy w odstępach, które nie powinny przekraczać 20cm, aby nie powstały strefy niedogrzane.
Dla podłóg wykończonych parkietem, panelami jak i wykładziną dywanową należy stosować termoregulatory z dwoma czujnikami temperatury oraz tzw. limiterem, dzięki któremu można ograniczyć maksymalną temperaturę podłogi. Ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem wyżej wymienionego termoregulatora jest bezpieczne dla powyższych materiałów wykończeniowych, gdyż temperatura podłogi nigdy nie przekroczy ustawionego limitu np. 28-32oC.
Kliknij aby powiększyć rysunek
Projektowanie ogrzewania podłogowego przy użyciu przewodów grzewczych
Przystępując do projektowania ogrzewania podłogowego należy:
- określić moc cieplną jaką należy dostarczyć, aby ogrzać pomieszczenie, poprzez ustalenie mocy grzejnej na 1m2 powierzchni.
- ustalić rodzaj materiału posadzki
- określić moc jednostkową, jaką należy zastosować dla danej posadzki
- przy obliczeniu odstępów między przewodami grzejnymi należy wziąć pod uwagę tylko powierzchnię wolną od zabudowy stałymi elementami takimi, jak meble bez nóżek, wanna, sedes itp.
Dla posadzek wykończonych drewnopodobnym materiałem lub z wykładziną dywanową stosuje się kable grzejne o mocy 10 - 18W/m. Dla posadzek wykończonych terakotą stosuje się kable od 10 - 20 W/m.
Po wybraniu odpowiedniego typoszeregu kabla grzejnego, należy obliczyć odstęp c-c pomiędzy przewodami dzieląc powierzchnię grzejną (niezabudowaną) przez długość przewodu grzejnego.
Jak wykonać montaż kabli grzewczych w ogrzewaniu?
Na wyrównanym stropie lub podłożu betonowym rozkładamy kolejno:
- warstwę izolacji termicznej
- folię polietylenową
- siatkę metalową
Zgodnie z wcześniej wykonanym projektem, przewód grzejny mocujemy do siatki metalowej za pomocą opasek zaciskowych. W przypadku gdy na warstwie izolacji termicznej zostanie wykonana wylewka wstępna, do mocowania przewodu grzejnego można zastosować taśmę montażową. Po rozłożeniu kabli grzewczych, instalujemy czujnik temperatury podłogi i zalewamy całą powierzchnię masą betonową z dodatkiem plastyfikatora o grubości ok 50mm.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby cały kabel grzejny łącznie z mufą połączeniową był całkowicie zatopiony w zaprawie.
Podłączenie przewodów grzejnych
Podłączenie przewodów grzejnych do instalacji należy wykonać za pomocą regulatora temperatury. Termoregulator należy zamontować w puszce elektrycznej podtynkowej. Do puszki tej należy doprowadzić (pod tynkiem):
- przewody zasilające (230V)
- przewód zasilający ("zimny") przewodu grzejnego
- przewód czujnika temperatury w rurce osłonowej "peszel"
Przewód z czujnikiem temperatury należy umieścić w zaślepionej na końcu rurce ochronnej. Rurki ochronnej nie wolno zginać pod kątem prostym, należy zachować kształt łuku. Wybór odpowiedniego miejsca dla puszki elektrycznej jest istotny ze względów estetycznych (widoczny na ścianie regulator temperatury) i praktycznych, w większości przypadków na wysokości typowego włącznika oświetlenia. Kable grzejne należy ułożyć w taki sposób, aby przewody zasilające można było doprowadzić do puszki elektrycznej i połączyć je z regulatorem temperatury.
Modelowy dom z zastosowanym elektrycznym ogrzewaniem podłogowym
Przykładowy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 120m2 z garażem o powierzchni 24m2 z elektrycznym systemem ogrzewania podłogowego wykonanym z zastosowaniem kabli grzejnych DEVI Deviflex 18T. Ściany domu zostały ocieplone styropianem 15cm, strop wełną mineralną 30cm, podłoga styropianem 20cm. W domu została zastosowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem oraz gruntowy wymiennik ciepła. Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego wynosi 1500 - 2000zł za cały sezon grzewczy (około 300zł miesięcznie).
TEMATY POKREWNE:
>> Montaż ogrzewania podłogowego - FILM
>> Koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności